İş Dünyası

Amazon.com’un insansız hava uçağı ile dağıtım hizmeti

22366791

Amazon ticarette yeni bir çağ açmaya hazırlanıyor. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos katıldığı bir televizyon programında insansız hava uçakları ile teslimat yapacaklarını söyledi.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, dün CBS televizyonunda yayınlanan “60 Minutes” programında ilginç açıklamalarda bulundu. Bezos, Amazon’un 2,3 kilogram ağırlığa kadar olan paketlerin teslimatını insansız hava araçlarıyla yapmayı planladıklarını belirtti. Bu ağırlık Amazon’un teslim ettiği paketlerin yüzde 85’inden fazlası için geçerli. Bezos, insansız hava araçlarının paketleri Amazon’un dağıtım merkezlerinden alıp siparişçilerin evlerine bırakacağını ancak en az 4-5 yıl daha yaygın kullanıma geçilmeyeceğini de sözlerine ekledi. Yeni teslimat sistemi ile birlikte internetten verilen siparişlerin yarım saat içinde teslim edilmesi bekleniyor. Amazon insansız hava uçağının testlerine ise başladı.

PROJE ONAY BEKLİYOR

‘Prime Air’ adı verlen proje şu an için ABD Havacılık Düzenleme Dairesi’nden onay bekliyor. Bezos insansız hava aracı projesiyle ilgili olarak “Yakın bir zamanda yolda insansız hava araçlarını görmek kamyonları görmek kadar doğal olacak” diye konuştu. Jeff Bezos bu projesiyle çok ses getirecek gibi. Öte yandan geçen aylarda ABD’nin köklü gazetelerinden Washington Post’u satın alan Bezos aynı zamanda sıkı bir Obama hayranı olarak biliniyor.

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25256844.asp